Усі види труб та їх характеристики

 

Монтаж будь-якого трубопроводу, зокрема й у приватному будинку, починається з вибору труб. Далі - роботи з фітингами, склеювання або зварювання та прокладання. Рекомендуємо вибирати такі матеріали, з якими легше впоратися самостійно. Тоді можна своїми руками зробити розведення, встановити та підключити крани. Але як вибрати ідеальну трубу для водопостачання, опалення або каналізації? Який матеріал найкращий? У цій статті ми розповімо про найпопулярніші рішення під час будівництва трубопроводу.

 

Мідні труби


До цих пір у багатьох будинках встановлені сталеві, чавунні та мідні труби (останні зустрічаються рідко), які мають як переваги, так і певні недоліки. Нещодавно навіть використовувалися свинцеві труби, але, враховуючи значну небезпеку для здоров'я людини, їх використання повністю припинено.

Мідні труби здавна завоювали собі звання елітних. Водопровід із мідних труб прослужить у гіршому випадку 70 років (як правило, значно довше), при цьому мідна труба не постаріє, не зіпсується і ніяк не змінить своїх робочих якостей. До того ж, мідь має бактерицидні властивості, а в таких трубах тектиме чиста питна вода. Мідні труби не схильні до впливу ультрафіолетових променів, не бояться перепадів атмосферного тиску, опадів, можуть працювати в широкому температурному діапазоні - від -200 до +500 ° С, не піддаються корозії. Мідні труби чудово підходять як основа для системи опалення, а також організації холодного та гарячого водопостачання.

Монтаж мідних труб дуже простий, тому що вони не дуже важкі, їх нескладно гнути, пиляти та паяти. Один із найпоширеніших способів з'єднання — високотемпературне паяння. Припій використовується срібно-бронзовий, він рівномірно розподіляється на всій поверхні труби. Найзручніше їх монтувати за допомогою фітингів. Мабуть, чи не єдиний, але найголовніший їхній недолік — висока вартість.

 

Сталеві труби


Металеві труби вже давно використовуються у цивільному будівництві і не лише. Особливості монтажу металевих труб та його властивості залежать від властивостей самого металу. Сталеві водопровідні труби – дешевий, міцний та надійний варіант. У міських квартирах усі стояки виготовляються із сталевих труб. Радіатори опалення, сушарки для рушників також монтуються на них.

Але є каверза — схильність до корозії. Щоб уникнути пошкоджень, наносять цинкове покриття зовні та всередині. Сталеві магістралі мають високу теплопровідність, тому дуже часто труби холодного водопостачання «потіють». На їх нерівній внутрішній поверхні з часом наростає накип. Сталь важкий матеріал, тому такі труби досить складно монтувати. Термін їхньої служби - 30-40 років.

 

Існує три способи з'єднання сталевих труб: муфтове, зварене та за допомогою прес-фітингів. Для оцинкованих труб підходить тільки муфтове та прес-з'єднання, оскільки зварювання здатне зруйнувати антикорозійний шар.

Чавунні труби


Вони на відміну від сталевих здатні чинити опір корозії, але чавун - дуже важкий матеріал, і в цьому його основний недолік. Такі труби мають товсті стінки з шорсткою внутрішньою поверхнею. Труби з чавуну підходять до використання в системах каналізації та водопостачання, вони не покриються іржею, довго не виходитимуть з ладу. Термін служби, наприклад, чавунної каналізації становить від 80 до 100 років. З'єднуються чавунні труби за допомогою ущільнюючих прокладок та розтрубів.

 

Залежно від маси виробів виділяють 3 типи чавунних труб: дуже важкі, важкі та середньої тяжкості. На них наноситься спеціальний антикорозійний шар силікатно-емальовий. Такі труби високоміцні, стійкі до перепадів температур, мають низький коефіцієнт розширення.

 

Пластикові труби


Стійкість до погодних умов, що змінюються (різкі похолодання, знижений тиск, підвищена вологість), несхильність до корозії, довговічність в експлуатації (приблизно 50 років), простота в монтажі, установці та налагодженні, низька ціна — ці якості роблять пластикові труби незамінними при обладнанні будинку водопроводом.

Вони майже не втрачають тепло при доставці гарячої води, не обростають відкладеннями зсередини, безпечні для здоров'я.

Для з'єднання пластикових труб використовують фітінг. Недоліки таких труб: втрата еластичності під час нагрівання, більший коефіцієнт температурного розширення, швидке старіння під дією сонячних променів.

Пластикові труби мають кілька різновидів: труби з полібутілену, поліетилену, полівінілхлориду (ПВХ), поліпропілену та інші.

 

  • Полібутиленові труби роблять із еластичного та теплопровідного матеріалу, який придатний для транспортування води температурою до +90 °С. З'єднують такі труби за допомогою зварювання. До їх недоліків відносять легку сприйнятливість до вогню, і навіть непереносимість бензолу. Фарбувати полібутиленові труби не можна.
  • Поліетиленові труби – труби з еластичного та міцного матеріалу, ідеально підходять для проведення водопостачання у власному будинку. Завдяки своїй еластичності легко переносять низькі температури навіть при замерзлій всередині воді. Поліетиленові труби мають гладку поверхню всередині, вода, що проходить по них, не залишає на стінках окису і відкладень домішок. Недолік їх у тому, що поліетилен застосовується лише для холодного водопостачання. При температурі кипіння води та близьких до неї труби починають плавитися. Крім того, цей матеріал дуже чутливий до ультрафіолетових променів. Поєднують поліетиленові труби фітингами під обтиск. Сьогодні на будівельному ринку таке різноманіття труб, що тільки поліетиленових можна знайти кілька різновидів залежно від матеріалів і способів, що використовуються для їх виробництва.

Труби з зшитого поліетилену мають високу міцність і стійкість до високих температур, тому вони чудово підходять для систем теплої підлоги. У процесі виробництва такі труби проходять обробку під високим тиском, завдяки чому молекули матеріалу утворюють додаткові зв'язки. Процес повної обробки називається зшивкою. На сьогоднішній день існує чотири види зшивки: пероксидна зшивка (РЕХа), силанова зшивка (РЕХb), зшивка потоком електронів в ЕМ-полі (РЕХс) та зшивка за допомогою азотних сполук (РЕХd). Сировина, що використовується для отримання цих труб, називається пошитим поліетиленом. Труби зі зшитого поліетилену вважаються сьогодні найпередовішим матеріалом у оснащенні систем водопостачання та опалення. Легкість у монтажі за допомогою прес-фітингів лише додає їм популярності.

 

  • Труби з полівінілхлориду (ПВХ) - найжорсткіші з усіх пластикових труб, що представлені на ринку. Такі труби практично не горять, мало важать, стійкі до дії сонячних променів, сполучаються одна з одною склеюванням. Недолік - використання хлору у процесі виробництва полівінілхлориду, що не додає матеріалу екологічності.
  • Поліпропіленові труби використовують для холодного та гарячого водопостачання, каналізації, опалення. За своїми термічними показниками вони схожі з трубами зі зшитого поліетилену, але дешевшими і простими в монтажі. З'єднуються між собою зварюванням або паянням, для чого використовується паяльник.

  • Металопластикові труби поєднали у собі позитивні властивості металу та пластику. Вони підходять для систем водопостачання та опалення. Такі труби складаються з трьох шарів, між двома шарами полімеру знаходиться тонкий шар металу. Їх не потрібно спаювати або зварювати, вони еластичні, легкі, довговічні та естетичні. Як метал усередині труби найчастіше використовують алюміній.

Тому неприпустимий його контакт з іншими металами у місцях з'єднання. Вони здатні витримувати температурне навантаження до +95 °С, короткочасно - до +110 °С.

Металопластикові труби можна використовувати у всіх трубопроводах заміських будинків, для внутрішнього водопроводу міської квартири.

Основний недолік таких труб у тому, що якщо вони відкриті, їх легко пошкодити, тому монтаж труб з металопластику в стояках централізованого водопостачання допускається тільки всередині стін.

 

Гнучка сантехнічна підводка


Це просто шланг у металевій обмотці. Такий водогін здатний витримати досить високий робочий тиск, але при цьому зовсім не стійкий до зовнішніх пошкоджень. Його використовують для з'єднання раковини, пральної, посудомийної машин та нагрівача з центральною трубою, стояком.

Гнучке сантехнічне підведення може бути виконане із пластикового гофрованого шланга, який використовується для монтажу каналізаційних стоків. Приєднати сантехнічне підведення до системи водопостачання можливо або за допомогою штуцера, який вкручують в прилад, що підключається, або за допомогою накидної гайки, яку нагвинчують на торець труби з різьбленням. Усередині металевого обплетення захований гумовий шланг, який виготовляється з етиленпропіленового каучуку. Цей матеріал відноситься до класу нетоксичної гуми, тому вода з такого шланга може використовуватись для пиття.

Види, властивості та область застосування труб для внутрішнього та зовнішнього водопроводу

                                                

Матеріал виготовлення труби Властивості Область застосування Способи монтажу Термін експлуатації, років

 

 

Металеві труби

 

 

 Сталь Схильні до корозії, важкі, висока теплопровідність Трубопроводи водопостачання та каналізації Муфти, косинці, фітинги, зварювання 30–40
 Чавун Велика товщина стін; менше, ніж сталь, схильні до корозії; важкі, стійкі до перепадів температур, міцні, неаварійні Водопровідні та каналізаційні мережі, дощові та фекальні водостоки Ущільнюючі прокладки та розтруби 80–100
 Мідь Мало схильні до корозії, надійні, витримують перепади температур, теплопровідність міді в 4 рази вище, ніж у сталі; стійкі до дії УФ-променів; непроникні для газів; мають бактерицидну дію; діапазон робочих температур від -200 до +500 ° С; не схильні до старіння. З часом покриваються тонким шаром оксиду, який не впливає на їхню міцність. Трубопроводи систем опалення, холодного та гарячого водопостачання, маслопроводи, газопроводи Капілярне високотемпературне паяння, фітинги. 50–70

Пластикові труби
 
 Полібутилен Еластичність, теплопровідність, максимальна температура експлуатації +82 °С, схильні до впливу УФ-променів, стійкі до замерзання Тепла підлога Фітинги 45–50
 Поліетилен Еластичність, міцність, переносимість замерзань, підвищена чутливість до УФ-променів. Плавляться за високої температури Холодне водопостачання Сварка 50
 Пошитий поліетилен Висока міцність, стійкість до високих температур, киснепровідність Внутрішні водопровідні, опалювальні зовнішні газо- та водопроводи. Сфера застосування дуже широка Обтискні металеві муфти 50
Полівінілхлорид (ПВХ) Негорючість, легкість, стійкість по відношенню до УФ-променів Питне водопостачання, будівництво водно-технічних споруд (басейнів) Склеювання 50
 Поліпропілен Еластичність, герметичність, міцність, стійкість до високих температур Холодне та гаряче водопостачання, каналізація, опалення Сварка 50 (у холодному водопостачанні), 25 (у гарячому)
 Металопластик Еластичні, естетичні, легкі та довговічні здатні витримувати температурне навантаження +95 °С, короткочасно – до +110 °С Водопостачання та опалення Фітинги 50