Регулятор тиску води у квартирі чи будинку з централізованим водопостачанням виконує роль стабілізатора. Він підтримує стабільний натиск, оберігає систему від динамічних гідроударів, захищає з'єднання трубопроводів від поломок. Особливо актуальним є цей технічний виріб для труб на основі ПВХ. При гідроударах паяння пластикових труб може порушитися, через тріщини і свищі, що утворилися, вода буде проникати в приміщення.
За наявності чутливого побутового обладнання, такого як посудомийні та пральні машини, газові опалювальні системи, бойлери, установка регулятора є обов'язковою умовою. При малому тиску води обладнання може мимоволі відключитися, а в деяких випадках - поламатися.
Позиція редуктора води під час встановлення
Для правильного вибору місця встановлення слід отримати консультації спеціалістів. Для будинків та квартир правила вибору відрізняються та залежать від типу системи конкретного приміщення.
Встановлення у квартирі
Централізоване забезпечення гарячою та холодною водою багатоквартирних будинків регулюється державними законодавчими актами. Вибір місця чітко регламентований. У разі виявлення некоректного монтажу власник квартири може сплатити велику суму адміністративного штрафу. Більше того, неправильно змонтований регулятор – потенційне джерело аварії. Вартість ремонту приміщення, залитого водою, у багато разів перевищує економію на оплаті послуг фахівців.
Для квартир місце встановлення має відповідати умовам:
- Точка введення води в квартиру знаходиться поряд із регулятором;
- Запірна арматура розташовується у цьому місці;
- У місці встановлення має бути змонтований роз'єднувальний кран.
Документ, що регламентує правила встановлення, називається «Внутрішні водопроводи та каналізація». Він належить до класу державних санітарних і правил.
Встановлення в будинку
У приватному будинку система водопостачання автономна. Свердловина або криниця, розташовані поблизу житла, є джерелом рідини. Насос, що підкачує, з рукавами високого тиску розташовують у підвалі або окремому теплому приміщенні, що має плюсову температуру. Там слід встановлювати і регулятор. Справна робота пристрою залежить від температурного середовища, в якому він знаходиться. При нульовій або негативній температурі існує ризик розриву корпусу через зледеніння та утворення пробок. За таких несправностей регулятор підлягатиме заміні, відремонтувати його вже не вийде.
Схеми монтажу редукційного клапана
Протікання роз'єднувальних кранів, несправність різьбових з'єднань, витік з побутових приладів є основними причинами перепаду тисків у системі водопостачання. Редукційний клапан є захисним пристроєм, що дозволяє запобігти ненормальному тиску в централізованій системі.
Нормативними документами чітко позначається правила вибору місця - "...клапан повинен розташовуватися на горизонтальній, вертикальній або похилій поверхні ділянки трубопроводу". Встановлювати клапан іншим способом не можна. Пружина, що є його виконавчим конструктивним елементом, здатна працювати лише за вищеописаних вимог. Поширеною технічною помилкою є встановлення клапана у перевернутому стані. При такому розташуванні він втрачає свої робочі функції.
Зазвичай, редукційний клапан мають між дренажними і дозвільними кранами. Якщо дренаж відсутній, його монтують між лічильником води та дозвільним з'єднанням. У будь-якому випадку клапан повинен розташовуватися після, а не перед редуктором тиску води.
Як вибрати та встановити редуктор тиску
При виборі пристрою необхідно враховувати:
- Тип конструкції: поршневий або мембранний;
- Наявність манометра;
- Пропускну спроможність.
Поршневі регулятори чутливі до розташування. Механізм здатний працювати лише у вертикальному стані. При будь-якому перекос рухомі частини можуть швидко вийти з ладу в результаті заклинювання. Мембранні вироби мають меншу чутливість, тому їх можна розташовувати як у горизонтальній, так і у вертикальній осях.
Манометр дозволяє контролювати роботу пристрою власником приміщення. Наявність приладу дозволяє вчасно визначити причини несправності приладу чи збої у роботі водяної системи та вжити необхідних заходів. Регулятори з манометром коштують трохи дорожче, але все одно дешевше собівартості установки манометра і редуктора окремо.
Пропускна здатність залежить від кількості споживачів води у будинку чи квартирі. Для житлового приміщення з одним санвузлом, двома раковинами, унітазом та пральною машиною необхідно купувати виріб із пропуском води не нижче 50 л/хв.
Як встановити редуктор тиску води своїми руками
Для монтажу технічного пристрою не потрібні спеціалізовані знання. Для цього потрібний мінімальний набір матеріалів:
- Комплект ріжкових ключів;
- Газовий розвідний ключ;
- Герметики водостійкі;
- Ущільнювачі різьбових з'єднань.
Купити регулятор води можна в інтернет-магазині, після цього потрібно уважно вивчити технічний паспорт. У ньому описано правила монтажу. У комплект виробу входять ущільнювальні прокладки. На корпусі редуктора зазвичай вказується напрямок потоку рідини, тому переплутати правильне підключення важко.
Визначивши ділянку трубопроводу, виходячи з описаних правил, слід перекрити подачу води до будинку чи квартири, розібрати ділянку трубопроводу, змонтувати пристрій та виконати затягування різьбових з'єднань. Після монтажу пристрій перевіряється на герметичність. Натиск води плавно збільшується відкриттям роз'єднувального крана. У процесі роботи слід спостерігати за краплеутворенням у місцях з'єднання. Вони мають залишатися сухими. Після перевірки, яку потрібно 5-10 хвилин, напір води можна збільшити до номінального.
Несправності редуктора
За статистикою відмов основними поломками, що призводять до виходу з ладу редуктора води, є:
- Негерметичність корпусу внаслідок розморожування системи;
- Поломка мембрани;
- Заклинювання штока;
- Злам кільця ущільнювача;
- Пошкодження золотникової прокладки.
Головними факторами, що призводять до появи таких дефектів, є гідроудари у системі водопостачання та низька якість водопровідної води. Хімічні домішки, що у воді, здатні викликати корозію рухливих елементів. Це неминуче веде до їхнього заклинювання або порушення щільності. У разі несправності редуктор можна відремонтувати або виконати його заміну. Це залежить від ступеня важкості ушкодження.
Правила монтажу та регулювання
Монтаж регулятора тиску в квартирі повинен виконуватися у суворій відповідності до документів, що приписуються для трубопровідної арматури. Відхилення неприпустимі. При виявленні порушень власник житла буде зобов'язаний усунути їх власним коштом у найкоротші терміни.
При регулюванні редуктора необхідно послідовно виконати ряд операцій:
- Заповнити водою систему водопостачання;
- Закрити вихідний вентиль та відкрити вхідний кран;
- Повернути настановну головку в нижню точку виробу;
- Встановити тиск води не більше 0,5-0,7 атм, орієнтуючись по манометру.
При налаштуванні необхідно вивчити вимоги інструкції. Окремі модифікації мають граничні величини максимального тиску. Мінімальний параметр встановлюється виходячи з напору центральної системи. Щоб виконати регулювання правильно та якісно, слід залучити спеціаліста керуючої компанії або отримати консультацію професіонала.