Як збільшити тепловіддачу батареї?
Радіатор системи опалення - основний теплообмінник, за допомогою якого теплова енергія від рідини, що циркулює, передається в атмосферу приміщення. Труби, навіть з огляду на їхню значну довжину, служать для доставки рідини в секції.
Незначна, порівняно, площа поверхні труб мало впливає на загальну кількість тепла, що надходить у приміщення. Від того, як батарея опалення забезпечує нагрівання повітря в приміщенні, залежить як температура всередині будинку, так і економність витрати енергоносіїв (газу, вугілля, дров, електрики).
Від чого залежить рівень тепловіддачі батареї?
Кількість тепла, що надходить у приміщення від радіатора, залежить від низки факторів:
- матеріалу батареї;
- кількості секцій;
- швидкості циркуляції рідкого теплоносія;
- варіанти підключення;
- температури рідини.
Як видно зі списку, рівень тепловіддачі залежить як від характеристик радіатора, так і від параметрів системи.
Але за інших рівних умов різні види теплообмінників відрізняються за ефективністю.
Від вибору батареї залежить дуже багато. Але всі переваги навіть найдосконалішого нагрівача можуть загубитися при неправильній експлуатації.
Схожі статті
Причини зменшення тепловіддачі батареї опалення
Також на якість обігріву впливає низка обставин, які призводять до того, що радіатори опалення працюють не на повну силу. Це:
- низька потужність казана;
- забруднення внутрішніх проходів у трубах та секціях;
- використання коробів;
- неправильне встановлення секцій;
- фарбування товстим шаром фарби;
- забруднення поверхні.
Часто при збільшенні площі будинку, добудові мансарди, або веранди, встановленні додаткових секцій батарей для того, що стане тепліше, не беруть до уваги потужність котла. Прийнята усереднена формула, що на 10 м2 площі будинку необхідно 1 кВт потужності котла справедлива не завжди. Наприклад, при наявності контуру ГВП потрібно 1,2 кВт, а при приєднанні бойлера непрямого нагріву, 1,25 кВт.
Якщо висота стель більше 3 м, у будинку передбачені просторі зали, а стіни та стелі не утеплені, то може не вистачити 1,5 кВт на 10 квадратних метрів. Для розрахунку оптимальної потужності казана необхідно залучити інженера-теплотехніка. Тільки у разі правильного вибору можна прийматися за вдосконалення, або заміну радіаторів.
Якщо в систему залита вода, яка не піддавалася попередньому очищенню та підготовці, то всередині труб та секцій накопичуються відкладення. Якщо в металопластикових трубах їх менше, то в металевих, як і проходах батарей, вони можуть зайняти до 50% корисного перерізу.
Крім звуження перерізу проходу, відкладення мають дуже низьку теплопровідність. Підвищення тепловіддачі можна досягти, просто очистивши протоки. Робити це рекомендується перед кожним запуском системи опалення восени. У жодному разі не зливайте воду на літо. Якщо всередину труб та радіаторів потрапить повітря, знищити систему можна за кілька місяців.
Ще одна причина недостатньої тепловіддачі батареї – помилки при монтажі.
Найпоширеніші причини маленької тепловіддачі батареї:
- встановлення батареї у ніші;
- надто широкі підвіконня;
- щільні штори, що закривають всю поверхню;
- декоративні коробки.
Якщо усунути всі перешкоди для циркуляції повітря, то температуру в будинку можна збільшити на кілька градусів без збільшення витрати енергоносіїв.
Непоганий ефект дає встановлення тепловідбивних екранів із фольгованих матеріалів з боку стіни. Ще на 1-2 градуси підвищить температуру вентилятор, встановлений під кутом до поверхні радіатора. Тепле повітря швидше відводиться від секцій, що підвищує інтенсивність теплообміну.
При використанні батарей, особливо чавунних, власники квартир та будинків намагаються зробити їх привабливішими на вигляд. Для цього при кожному косметичному ремонті чавунні радіатори, та й нерідко, сталеві, фарбують емаллю або фарбою алкіду. Якщо система працює давно, то шарів фарби може набратися кілька, кожен із яких створює перешкоду для теплопередачі.
У випадку, коли стара фарба розтріскалася і місцями відшарувалася, найкраще зняти радіатор, очистити поверхню за допомогою болгарки, загрунтувати пофарбувати спеціальною фарбою, що витримує нагрівання до 100о С і вище. Колір фарби краще вибирати темний або сріблястий. Алюмінієва фарба дуже добре проводить тепло, практично не знижуючи тепловіддачі.
Який вибрати радіатор?
Але головне, від чого залежить рівень тепловіддачі – вид батареї. Інтернет-магазин опалення та водопостачання boiler.ua пропонує на вибір усі існуючі види та моделі радіаторів. Нефахівцеві складно розібратися, який саме вибрати для конкретних умов застосування. Зауваження про умови використання невипадково — кожен із видів має право існування, немає абсолютно поганих, чи винятково хороших. Кожен із видів виявляє свої плюси лише за певних обставин, як, втім, і мінуси.
На сучасному ринку представлені радіатори:
Кожен з них має певний коефіцієнт тепловіддачі, який вимірюється у Вт/м∙К, або калоріях на годину. Коефіцієнт перекладу - 1 Вт/м∙К = 859,8452279 кал/год.
- чавун - 52 Вт/м∙К;
- сталь - 65 Вт/м∙К;
- алюміній - 230 Вт/м∙К;
- біметал (алюміній+ сталь) - 380 Вт/м∙К.
Але з наведених даних не випливає, що сталеві радіатори кращі за чавунні, або гірші за алюмінієві. Наприклад, у будинках із централізованим опаленням ставити ні сталеві, ні алюмінієві радіатори не рекомендується. При опресовуванні системи, що проводиться регулярно, вони не витримають тиску і вийдуть із ладу.
Якщо вибирати батареї для будинку з автономним опаленням, то найкраще підходять біметалічні радіатори. Це легкі, ефективні та довговічні теплообмінники з високим ККД. Але ціна їх не завжди влаштовує власника будинку. Алюмінієві батареї дешевші, мало відрізняються від біметалічних за рівнем тепловіддачі, але значно поступаються довговічністю. Для їх виробництва використовують не чистий метал, сплави та порошки з відносно невеликим вмістом алюмінію.
Чавунні радіатори ідеально підходять для систем централізованого опалення. Але у них є невеликі недоліки - вага та застарілий дизайн. По довговічності це найстійкіші до зовнішніх впливів батареї.
Сталеві відрізняються легкістю та компактністю, сучасним дизайном та високим ККД, але стійкість до корозії викликає питання.
Способи підвищення тепловіддачі радіаторів
Таких методів кілька, але діють вони в комплексі:
- забезпечення вільної циркуляції повітря;
- регулярне очищення каналів;
- встановлення додаткових секцій, якщо дозволяє потужність котла;
- використання циркуляційних насосів;
- професійна розробка проекту системи опалення;
- правильний вибір виду радіатора.
Купити все для опалення найкраще в одному магазині. Так обійдеться дешевше за рахунок знижок на велику покупку і ви скористаєтеся можливістю отримати вичерпні консультації щодо вибору та експлуатації обладнання.