Порівнюємо два схожих типи запірно-регулювальної арматури: засувку і затвор Батерфляй. Які ж ще відмінності, крім ціни, існують у цих деталей трубопроводу?

В умовах сучасного трубопровідного ринку запірно-регулювальна арматура типу "Батерфляй" все ще залишається затребуваною у споживачів і практичною у використанні. Особливо, це рішення ідеально застосовується на виробництвах великих масштабів з великими діаметрами труб і малотекучим робочим середовищем. Однак рівною мірою популярні й класичні засувки, які чудово функціонують майже на всіх діаметрах трубопроводу: від малих до порівняно великих. Але в чому ж конструктивні відмінності між цими, на перший погляд, дуже схожими типами запірної арматури?

Насправді, навіть попри те, що поворотний затвор Батерфляй називають засувкою, гермоклапаном і поворотною заслінкою, це насамперед дисковий затвор. У ньому запірний/регулювальний елемент виконаний у формі диска, що повертається навколо своєї осі. Відкидний клапан типу "Батерфляй" з двостулковим диском дуже легкий в управлінні: під час повороту рукоятки запускається і сам замикаючий/регулювальний орган. З простою засувкою справа інакша: круглий диск, клин або інший запірно-регулювальний механізм приводить у рух клапан, а також зупиняє його.

Крім інших, у цих деталей сантехніки є й інші нюанси, що розрізняють, наприклад, щодо технічних характеристик. Засувки представлені більш широким набором різноманітних типів. Це і клинові, і паралельні, і швидкоспускні, і обертальні. На відміну від затворів батерфляй, вони значно стійкіші до високого внутрішньосистемного тиску, а отже, мають значно вищі показники герметичності. Останнє досягається за рахунок різних ущільнювачів.

Важливо, що засувки застосовуються в системах високих температур завдяки низькому гідравлічному опору і нееластичним ущільнювальним матеріалам. Поворотний же затвор, хоч і не надто підходить для потоків з високим тиском і температурами, характеризується великим номінальним діаметром. Це означає, що ціна засувки, до речі, такого ж діаметра буде значно вищою, ніж вартість того ж батерфляя з тим самим перетином. Простота влаштування гермоклапана гарантує його використання як запірної арматури, так само як і регулюючої, чим не може похвалитися засувка.

Засувки - досить гнучке рішення в умовах постійної зміни напрямку робочого середовища. А ось для дискового затвора характерні зручний і оперативний запуск, швидка зупинка через відносно невисокий гідравлічний опір. На відміну від засувки, заслінка має просту і лаконічну конструкцію, а це, відповідно, скорочує праце- і ресурсовитрати.

Як уже було зазначено вище, засувки не рекомендується використовувати як регулювальну або дросельну арматуру. Для підключення або розведення напрямку руху, вертикального напрямку потоку, пристрій засувок передбачає залучення в цьому процесі певної ділянки затвора. Через загрозу ерозії засувки не монтують з метою зупинки потоку. Принцип роботи цієї деталі трубопроводу нагадує ворота: запірний орган рухається вздовж вертикальної центральної лінії затвора до сідла каналу.

Поворотні клапани батерфляй з круглим диском переважно використовують для регулювання потоку. Фахівці рекомендують додатково встановлювати редуктори на шток заслінок, оскільки це допоможе зафіксувати положення затвора.