Схеми опалювальних систем у приватних будинках і квартирах сьогодні складніші, ніж кілька десятиліть тому. Раніше батареї підключали безпосередньо до опалювальної мережі. Зараз ситуація змінилася - разом з радіаторами ставлять різнопланові крани в систему опалення: запірні, регулюючі, запобіжні.
У статті розповімо як вибрати кран для радіаторів. Інформація допоможе знайти в каталозі потрібний тип трубопровідної арматури, уникнути помилок під час монтажу.
Навіщо радіатори опалення ставлять крани?
Причин установки трубопровідної арматури кілька:
- Для вимкнення батареї, виключення її із загальної системи. При цьому решта радіаторів залишається працювати в колишньому режимі. Необхідність відключити одну батарею виникає, якщо кімнату в приватному будинку або квартирі в багатоповерхівці з якихось причин вирішили не опалювати.
- Для ремонту або ревізії батареї без вимкнення опалення у будинку. Наприклад, якщо треба промити, продути або провести профілактичний огляд радіатора, блокують подачу теплоносія на цій ділянці.
- Для налаштування температури в кімнаті. Всі кімнати в будинку різні за площею, а кількість секцій у батареях може бути однаковою. Щоб зменшити нагрівання батареї, знизити тепловіддачу, батареї ставлять спеціальні терморегулятори.
- Для профілактики повітря. Якщо всередині батареї з'явився повітряний затор, радіатор не нагріватиметься. Пробку треба видалити — для наповнення зайвого повітря ставлять кран Маєвського.
Щоб розібратися, які конкретно крани потрібно встановити на радіатори в квартирі або в приватному будинку, потрібно вивчити їх види та принципи дії.
Види кранів
Для встановлення на опалювальні радіатори в квартирах та будинках використовують такі види трубопровідної арматури:
- запірну - кульові крани;
- запірно-регулюючу - конічні, або конусні вентилі;
- регулювальну - терморегулятори;
- запобіжну – кран Маєвського, ручні або автоматичні спускові клапани.
Арматура може відрізнятися за матеріалом, з якого виготовлена (сталева, латунна, чавунна, силумінова, поліпропіленова) та конструкції корпусу (пряма, кутова).
Шарові крани
Кульові крани відносяться до категорії водозапірної трубопровідної арматури. Вони призначені для повного блокування подачі теплоносія до батареї. Їхні переваги в тому, що це прості та надійні пристрої. Мінус – кульові конструкції не призначені для регулювання кількості тепла. Вони передбачено лише два робочі положення — відкрито чи закрито. Помилки роблять ті люди, які намагаються регулювати кількість тепла за допомогою шарового крана. Цей елемент не передбачає проміжних положень. Для терморегуляції батарей необхідно встановити інші типи регулюючої або запірно-регулюючої арматури.
Конусні крани
Конусні крани відрізняються від шарових форм елемента, що перекриває теплоносій - шток-конус замість кулі. Конус дає можливість при повороті рукоятки поступово і плавно перекривати потік, регулюючи кількість гарячої води або пари, що надходить батарею. Тому конусні конструкції відносяться до категорії запірно-регулюючої арматури. Плюс у тому, що за їх допомогою можна перекривати потік, так і регулювати його інтенсивність. Недоліком пристроїв називають неможливість точного регулювання температури. Поротом маховика можна зменшити або збільшити подачу гарячого теплоносія в батарею, але вплинути на температуру можна лише приблизно.
Кран Маєвського
Кран Маєвського - це відвідник повітря, який призначений для стравлювання повітря. Це необхідний елемент системи опалення, який встановлюється на один або кілька радіаторів. Його ставлять на верхню частину батареї, щоб видаляти повітряні пробки. Найчастіше повітря спускають вручну, повернувши за допомогою викрутки розташований по центру гвинт. У продажу, крім механічних моделей, є автоматичні крани Маєвського. Їх має сенс купувати для установки кранів у квартирах багатоквартирних будинків, де система часто схильна до заповітрювання. Автоматичний пристрій скидає повітря із батареї без участі людини.
Терморегулюючі вентилі
Призначення терморегулюючої арматури - точно дозувати кількості теплоносія, що надходить в радіатор. Регулювання може бути вручному або автоматичному режимі. У першому випадку витрати води зменшуються або збільшуються поворотом ручки, у другому - виставленням певної температури на регуляторі. Недоліком є те, що задана на термоголовці температура вимірюється в безпосередній близькості біля батареї, а в центрі кімнати вона може бути нижчою — показники не зовсім точні. Перевага - у будь-якому випадку це дозволяє заощадити, зменшити витрати тепла та знизити оплату за опалення.
Різновиди запірних елементів по конструкції - прямі та кутові.
По конструкції корпусу крани для радіатора ділять на прохідні, або прямі, та кутові. У прямих елементах теплоносій не змінює свого напряму: яке на вході, таке на виході. Прямі пристрої ставлять на лінійних ділянках трубопроводу. У кутових запірних елементах вхідний патрубок розташований перпендикулярно до вихідного: напрямок теплоносія змінюється на 90º, тому їх ставлять у місцях повороту труб.
Як вибрати кран для опалення
Вибирати кран для опалення експерти рекомендують з урахуванням кількох параметрів:
- За місцем установки - на подачу, обернено, байпас.
- За способом приєднання – муфтові, фланцеві, приварні. На радіатори ставлять лише муфтові елементи. Найзручніший спосіб приєднання – американка з накидною гайкою. Вона дозволяє вбудувати елемент у опалювальну або водопровідну систему, не розбираючи трубопровід повністю.
- За призначенням - запірно-регулюючі конусні, запірні кульові.
- За конструкцією - кутові, прямі.
- За матеріалом - латунні, силумінові, поліпропіленові. Латунь міцніша, надійніша. Силумін м'якший, термін служби менший. Поліпропіленові елементи дешеві, менш довговічні.
При виборі елемента дивляться, як і монтується в систему. Наявність американки дозволяє встановити батарею без повного розбору водопроводу. Якщо трубопровід у місці підключення арматури змінює напрямок, то замість прямих кранів використовують кутові.
На що звертати увагу під час виборів?
При виборі звертають увагу на прохідний діаметр елемента (Dn, Ду) - він повинен співпадати з цим параметром труб. Також важливо врахувати максимальний тиск та температуру, на яку розрахований кран.
Тип корпусу елемента (прямий чи кутовий) залежить від місця виходу труб – зі стіни чи підлоги. Найчастіше для бічного підключення використовують прямий елемент, а для нижнього може знадобитися кутовий.
Крани опалення для батарей, підключених до центрального опалення
Якщо батарея підключена до системи центрального опалення в квартирі багатоквартирного будинку, то експерти рекомендують оснащувати її міцною запірною латунною арматурою, терморегуляторами, автоматичними повітровідвідниками. В опалювальних системах багатоповерхівок часто трапляються гідроудари - стрибки тиску до 10 атм, тому всі елементи мережі повинні мати підвищену міцність.
Крани в автономних опалювальних системах приватного будинку
Оскільки тиск в автономних опалювальних мережах приватних будинків стабільний – до 4 атм, а гідроударів не буває, то вимоги до міцності обладнання нижчі. У приватних будинках на батареї встановлюють запірну, що регулює арматуру, ручні відвідники повітря. Для біметалічних та алюмінієвих батарей опалення в частих будинках підходять будь-які труби та комплектуючі, у тому числі поліпропіленові.
Крани з поліпропіленовими комплектуючими
Крани з поліпропіленовими (ПП) комплектують ставлять в опалювальну систему з поліпропіленовими трубами. Корпус елемента може бути повністю виконаний із пластику ПП або мати металеву начинку та поліпропіленову оболонку.
Перший варіант дешевший, другий — надійніший.
Які крани краще встановити в систему опалення залежить від конкретної монтажної схеми. Є однотрубні та двотрубні опалювальні контури. Батареї також різні: традиційні чавунні, сталеві чи сучасні алюмінієві та біметалічні радіатори. На радіатор потрібно вибирати вентилі, які підходять для конкретної схеми та матеріалів, з яких виготовлено обладнання.
Купити все для опалення можна у boiler.ua. Наш інтернет-магазин опалення та водопостачання пропонує різноманітне обладнання для опалювальних систем: сталеві, біметалічні або алюмінієві радіатори, котли, колектори, труби, крани.