Нагрівальний бойлер-накопичувач можна зустріти у приватних будинках, де немає гарячої води, та у квартирах, де з нею часті перебої. Це відмінний спосіб не залежати від ЖКГ, або вирішити питання подачі гарячої води, де це не передбачено. Один із важливих елементів бойлера – це запобіжний клапан. Власники подібних приладів могли помічати, що з нього капає вода, що одразу наштовхує на думку про поломку. Чи це так насправді? Що вважається нормою, а що має викликати побоювання? Розглянемо особливості клапана, його функції та причини протікання.

Власники подібних приладів могли помічати, що з нього капає вода, що одразу наштовхує на думку про поломку. Чи це так насправді? Що вважається нормою, а що має викликати побоювання? Розглянемо особливості клапана, його функції та причини протікання.

Як влаштований клапан-запобіжник?

Скидати зайву воду в нормі клапан повинен періодично, коли це необхідно. Якщо відмічено, що з нього капає вода, не варто панікувати, міняти деталь. Для початку потрібно оцінити, скільки води йде через клапан, постійно або періодично і спробувати виявити причини. Для цього розглянемо пристрій запобіжного елемента накопичувального бойлера:

  • Корпус - буває сталевим або латунним, покритий нікелевим, хромованим або цинковим шаром для захисту. З обох боків є різьблення для монтажу – внутрішнє та зовнішнє. Для скидання води є бічний патрубок.
  • Великий циліндр розташований в основі корпусу, починає працювати, коли подається вода в систему.
  • Маленький циліндр – розташований у патрубку збоку. У ньому запобіжна пружина, яка спрацьовує від критичних показників тиску баку.

Якщо потрібно замінити клапан, необхідно оглянути деталь, щоб не було жодних пошкоджень, залишків лиття, кривих швів та інших дефектів. Добросовісні виробники України постачають комплектуючі необхідною документацією, де вказані параметри та характеристики деталі.

Навіщо потрібен клапан?

Клапан у накопичувальному бойлері йде у комплекті. Він повинен спрацьовувати, коли тиск у баку підходить до максимально допустимого значення. Ця деталь виконує відразу кілька завдань:

  1. Скидає зайву воду, коли всередині бака сильно підвищується тиск.
  2. Компенсує гідроудари, які можуть траплятися іноді в трубопроводі.
  3. Відводить зайву воду вночі, коли накопичувач не використовується, а тиск не змінюється.

Без запобіжника, або за його несправності, від зайвого тиску бойлер може вибухнути, що тільки небезпечно, а й призведе до значних фінансових втрат.

Капає клапан, коли бойлер вимкнено

Капати запобіжний елемент може у різних ситуаціях. Якщо бойлер вимкнений, але помітна протікання, може бути кілька причин:

  • несправний або вийшов із ладу;
  • у системі надто сильний тиск.

Не варто відразу змінювати деталь, спочатку потрібно виміряти тиск. Якщо показники вищі за допустимі за нормами значення, це призводитиме до скидання води. Тоді клапан справний та виконує свою функцію, зменшуючи тиск.

Якщо показники тиску в нормі, то клапан-запобіжник вийшов з ладу і потрібна його заміна. Без запобіжника експлуатувати водонагрівач накопичувального типу небезпечно.

Капає клапан, коли бойлер увімкнено

Якщо нагрівач підключений до системи та увімкнений, при цьому клапан капає. За аналогією з попереднім прикладом, причин протікання може бути дві: несправність та нормальна робота деталі.

Коли вода нагрівається, то обсяг трохи збільшується, надлишки мають скидатися у каналізацію. При постійному підігріві та утримуванні температури елемент не повинен капати. Якщо з'явилися краплі, деталь могла засмітитися чи зламатися.

При справному клапані протікання може з'являтися при великому водозаборі. Наприклад, коли включений душ, холодна вода заміняє гарячу і починає нагріватися.

Причини виникнення протікання

Коли з клапана постійно капає вода, це привід для занепокоєння. Найчастіше протікання свідчать про поломку запобіжника, але це не єдина причина. Розглянемо найпопулярніші причини протікання:

  • неякісна деталь (сумнівний виробник, дефекти, шлюб);
  • забруднення – якщо вода низької якості у трубопроводі, бойлер довго не чистився, то швидше за все потрапила жорстка частка, яка не дає пружині працювати правильно;
  • підвищений тиск у трубопроводі – клапана постійно намагатиметься нормувати показники шляхом скидання зайвої води;
  • механічні пошкодження – падіння, удари, неправильне чищення та інші маніпуляції з нагрівачем могли призвести до поломки запобіжника;
  • протікання бака - зазвичай у місці, де труба приєднується до бака може спостерігатися підтікання, заміні підлягає весь нагрівач, а не клапан;
  • розгерметизація пристрою – популярна поломка через втрату еластичності прокладки, її слід замінити або поміняти весь клапан у разі потреби;
  • знос - з часом пружина стає не такою пружною, тому зливний отвір може відкриватися навіть при нормальному тиску в трубах.

Це найпоширеніші причини підтікання накопичувального бойлера.

Норми течії води із клапана-запобіжника у нагрівачі

Так як капати із запобіжника може в нормальному режимі, тому що це його функція, слід врахувати важливі нюанси:

  1. У нормі клапан повинен пропускати воду – це свідчить про те, що деталь функціонує, вона справна, нагрівач захищений.
  2.  Виробники спеціально роблять трубку дренажу клапана прозору, для здійснення контролю за втратами води.

Якщо деталь працює правильно, то за добу може капати від півтора до трьох відсотків від загального обсягу бака. Наприклад, при сто літровому баку ці втрати можуть сягати від 3 до 5 літрів. Хвилюватися потрібно, коли цей показник більший.

Усунення підвищеного тиску

Проблема підвищеного тиску в системі водопостачання найчастіше спостерігається у багатоквартирних висотних будинках. У цьому випадку власники бойлерів можуть зауважувати, що запобіжник капає постійно.

Перевірити показники можна манометром, приєднаним до шлангу нагрівача. Допустимі значення – 1,5-3 атмосфер. При підвищених значеннях слід вирішити проблему, щоб бойлер функціонував правильно, і не капав.

Для регулювання тиску необхідний редукційний клапан, він захистить не тільки прилад, але й іншу побутову техніку, приєднану до трубопроводу.

Механічні дефекти

Якщо бойлер отримав пошкодження, при яких постраждав клапан, може пошкодитися прокладка, пружина або патрубок. Такі проблеми виникають, якщо нагрівач упустили, неправильно чистили, під час встановлення або під час перевезення.

Самостійно дефекти від механічних пошкоджень усунути навряд чи вдасться. Фахівці допоможуть встановити проблему та усунути її.

Які допустимі втрати води з клапана?

Норма для запобіжного елемента відводити тиск шляхом виведення зайвої води, то капати з нього повинно. В іншому випадку підвищений тиск призведе до поломки або вибуху бойлера.

За добу може відводитися від 1,5 до 3% рідини від загального обсягу. Розрахувати його просто. Якщо відводиться більший об'єм, запобіжний клапан несправний і вимагає заміни.

Чи підійде для заміни запобіжника зворотний клапан?

У нагрівачі може бути зворотний та підривний клапан. Зворотний призначений для того, щоб вода не витікала в каналізацію. Підривний не дає показникам тиску наближатися до критичних значень.

Запобіжний елемент не можна замінювати на зворотний. Тиск не регулюватиметься, що призведе до поломки бойлера. Вода нагріватиметься, тиск збільшуватиметься, на стінки виявляється зайвий тиск. Вибух може статися будь-якої миті.

Послідовність робіт із заміни

Якщо встановлено, що клапан несправний, потрібна його заміна. Зробити це можна самостійно, дотримуючись алгоритму:

  1. Перекрити подачу води.
  2. Відключити нагрівач від мережі.
  3. Перекрити кульовий кран, приєднаний до бака.
  4. Видалити залишки герметика та стрічки з патрубка.
  5. Відкрити бак і почистити його.
  6. Замінити нагрівальний елемент за необхідності.
  7. Замінити несправний клапан.

Заміна проста та зрозуміла. Якщо не впевнені, що впораєтеся, краще звернутися до фахівця.

Несправний клапан-запобіжник можна замінити швидко, але не завжди це може допомогти. Спочатку встановити причини – чому капає елемент запобігання, а потім робіть дії. Купити водонагрівач та комплектуючі для нього можна в інтернет-магазині "Бойлер". Ціна без накруток, за цінами виробника.